Rehabilitacja, czyli jak wrócić do formy

Rehabilitacja, czyli jak wrócić do formy – większość z nas prędzej czy później będzie potrzebowała pomocy fizjoterapeuty. Niestety kontuzje sportowe, wypadki, siedzący tryb życia i poważne choroby są zbyt powszechne. Rehabilitacja jest ważną częścią procesu zdrowienia i sposobem na pozbycie się trwałego bólu lub poprawę sylwetki.

Rehabilitacja medyczna – pomoc i leczenie

Rehabilitacja medyczna http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/ to szereg zajęć dla osób niepełnosprawnych fizycznie i/lub umysłowo. Przeznaczone są do pełnego powrotu do zdrowia lub maksymalnego zdrowia fizycznego lub psychicznego. Cały wysiłek rehabilitacyjny ma na celu umożliwienie osobom niepełnosprawnym odzyskania pełnej sprawności i uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym.

Jednak rehabilitacja to tylko część procesu gojenia i nie można jej oddzielić od innych zabiegów. Ich równoległość, wyrównanie i udział wszystkich graczy może mieć ostateczny pozytywny efekt. Warunkiem pomyślnego powrotu do zdrowia są:

  • powszechny do niego dostęp,
  • wcześnie rozpocząć leczenie,
  • kompleksowy i oparty na współpracy charakter wszystkich odpowiednich specjalizacji,
  • ciągłość leczenia.

Rodzaje rehabilitacji

W zależności od choroby i stanu pacjenta przypisuje się mu jedną z metod rehabilitacji:

  • Neurologia, dla pacjentów po urazie nerwu, zwykle od 3 do 6 tygodni
  • Kardiologia, dla pacjentów po zawale serca przez około 30 dni
  • Pneumologia, wprowadzana u pacjentów z chorobami układu oddechowego, trwa około 3 tygodni
  • Specjalista ds. osób niewidomych, słabowidzących, niedosłyszących, z dysfunkcjami mowy, także dzieci z wadami twarzoczaszki, zaburzeniami psychoruchowymi oraz kobiet po mastektomii
  • Ćwiczenie, wykonywane u pacjentów po urazach mechanicznych

Miejsce leczenia

Rehabilitacja, czyli jak wrócić do formy
Rehabilitacja, czyli jak wrócić do formy

Rehabilitację realizuje się na wiele sposobów. Mogą to być sytuacje ambulatoryjne, w których pacjenci codziennie pojawiają się w ośrodku/klinice/klinice, gdzie przechodzą określone wcześniej zaplanowane procedury. Codziennie otrzymuje ten sam zestaw zabiegów indywidualnie dobranych do schorzenia.

Rehabilitacja odbywa się również na oddziałach szpitalnych dla pacjentów mieszkających w określonych placówkach, choć istnieje również forma rehabilitacji stacjonarnej dla pacjentów, którzy przychodzą na leczenie tylko w określonych godzinach. Wielu pacjentów może również liczyć na rehabilitację w specjalistycznych ośrodkach rehabilitacyjnych, gdzie zajęcia i zabiegi znacznie wykraczają poza standardowe programy oferowane w ośrodkach zdrowia. Domy pomocy społecznej oferują również usługi rehabilitacyjne, gdzie pobyty w szpitalu trwają zwykle do 6 tygodni, a pacjenci otrzymują różne specjalistyczne zabiegi.

Najpopularniejsze zabiegi rehabilitacyjne

Ważną częścią rehabilitacji ruchowej jest fizjoterapia, która wykorzystuje wodę, światło, powietrze, gazy, ciepło, zimno, elektryczność, energię promieniowania i wibracje. Zabiegi tymi narzędziami mają na celu poprawę funkcji narządu ruchu, zwiększenie wydolności organizmu, zwalczanie bólu i stanów zapalnych oraz usprawnienie pracy autonomicznego układu nerwowego. Podstawowe działy fizjoterapii to:

  • balneoterapia
  • terapia klimatyczna
  • Spa
  • terapia inhalacyjna
  • terapia ruchowa
  • masaż leczniczy
  • termoterapia
  • elektroterapia
  • światłolecznictwo
  • terapia ultradźwiękowa

Fizjoterapia, wykorzystując wszystkie odpowiednie narzędzia, opracowała zestaw zabiegów, które tworzą płaszcz wszystkich ośrodków rehabilitacji ruchowej. Najpopularniejsze z nich to:

  1. rehabilitanci
    rehabilitanci

    Terapia ruchowa jest rodzajem terapii ruchowej, która jest podstawą przekonania, że ​​ćwiczenia leczą i pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, w tym sfery psychicznej. Każdy pacjent otrzymuje indywidualny program ćwiczeń, aby doprowadzić go do pełnej sprawności.

  2. Masaż manualny uśmierzający ból poprzez rozciąganie mięśni i zmniejszający obciążenie układu nerwowego, poprawiający przemianę materii, wzmacniający stawy i poprawiający krążenie.
  3. Jonoforeza wykorzystuje stymulację elektryczną do stymulacji układu nerwowego i zmniejszenia bólu, a także poprawy metabolizmu.
  4. Pola magnetyczne mogą zmniejszać ból, szczególnie u osób ze złamaniami lub reumatyzmem.
  5. Hydroterapia to terapia wodna, leczenie organizmu wodą, częściowe lub całkowite narażenie ciała na działanie wody.
  6. Krioterapia lub terapia zimnem jest stosowana w leczeniu bólu.
  7. Balneoterapia to kąpiel wodna, metoda stosowana głównie w sanatoriach, z wykorzystaniem lokalnych wód specjalnych.

Koszty rehabilitacji refundowane przez NFZ

Rehabilitacja pacjenta jest jednym ze świadczeń refundowanych przez NFZ. Po postawieniu diagnozy lekarz skieruje pacjenta na określoną liczbę zabiegów. Jednak na niektóre z nich czeka się miesiącami, a nawet dziesięcioleciami. Dostęp do leczenia różni się w zależności od lokalizacji danej placówki NFZ.

Ze względu na długi czas oczekiwania na leczenie wielu pacjentów zdecydowało się na płatną opcję. W ostatnim czasie rehabilitacja stała się jednym z najbardziej dochodowych oddziałów szpitalnych.

Spondylus rehabilitacja Szczecin
Aleja Papieża Jana Pawła II 36
70-453 Szczecin
665035035
www.spondylus-rehabilitacja.pl