Inteligentny dom i wszystko, co musisz wiedzieć: Technologia idzie do przodu, a to, co do niedawna wydawało się niemożliwe, jest dziś z nami każdego dnia. Jedną z rzeczy, która coraz bardziej się rozwija i wkracza w nasze życie jest tzw. inteligentny dom, z którym kiedyś tylko się kojarzyliśmy.
Czym właściwie jest inteligentny dom?
Inteligentny dom to tak naprawdę system elektroniczny, który integrujemy z różnymi elementami naszego domu (a często mieszkania), aby w jakiś sposób nim sterować. Wszystkie obecnie dostępne i rozwijające się na rynku systemy inteligentnego domu oferowane są w formie modułowej. Musimy więc kupić tylko „bazę”, jednostkę centralną, a następnie moduły, których naprawdę potrzebujemy. Aby więc odpowiedzieć na pytanie, co właściwie niesie ze sobą inteligentny dom (niektóre jego cechy opisujemy poniżej), musimy zdefiniować, czego od niego oczekujemy – a następnie poszukać modułów, które spełnią nasze oczekiwania.
Inteligentne domy stają się coraz bardziej zaawansowane, a na rynku pojawia się coraz więcej modułów. Głównym założeniem całej idei jest zwiększenie komfortu własnego domu i poprawa bezpieczeństwa, nawet gdy nie ma nas w domu.
Co potrafi system inteligentnego domu?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, całym systemem inteligentnego domu steruje tzw. jednostka centralna, która odpowiada za sterowanie każdym kolejnym modułem „podłączonym do niej”. Trudno więc powiedzieć, co oferuje każdy system tego typu. Można jednak śmiało powiedzieć o jego najbardziej podstawowych funkcjach, które większość posiadaczy tego systemu kupuje (w postaci modułów). należą do nich:
- Sterowanie oświetleniem – tego typu system pozwala na sterowanie oświetleniem w każdym pomieszczeniu naszego domu – konieczne jest zainwestowanie w specjalne żarówki, które pozwolą nie tylko włączać i wyłączać światła, ale także zwiększać lub zmniejszać ich intensywność;
- Sterowanie urządzeniami elektronicznymi – wszystko, co jest zasilane energią elektryczną, może być sterowane za pomocą systemu inteligentnego domu; obejmuje to nagłośnienie, elektronikę i urządzenia, ale także zraszacze – wszystko, co można aktywować lub sterować elektronicznie, może być również sterowane przez system inteligentnego domu. konfiguracja systemu domowego;
- Regulacja temperatury w pomieszczeniu – sparowanie systemu z czujnikiem temperatury pozwoli Ci kontrolować temperaturę w Twoim budynku (np. poprzez włączanie klimatyzatora, ale także wyłączanie go, gdy w pomieszczeniu jest wystarczająco zimno lub gdy okna są otwarte – co przynosi dodatkowe oszczędności);
- Symuluj obecność członków rodziny – jeśli wychodzimy z domu i nie chcemy, aby był narażony na włamywaczy czających się za każdym rogiem, możemy zaprogramować system tak, aby symulował naszą obecność – wtedy otworzy się dla nich w najbardziej odpowiednim momencie Specyficzne wyposażenie ( oświetlenie w nocy i nagłośnienie po południu); skutecznie odstraszy nieproszonych gości;
- Otwieranie drzwi i okien – Systemy inteligentnego domu mogą służyć również do otwierania bram, okien i drzwi – dzięki temu nie musimy już nosić przy sobie kluczy, a całością możemy sterować z podręcznej aplikacji mobilnej; Otwórz bramę przed Dotarłeś tu!
- Monitoring – większość systemów inteligentnego domu wyposażona jest w elementy zwiększające bezpieczeństwo – jednym z nich są kamery i systemy monitoringu; tego typu system nie tylko pozwala nam obsługiwać kolejne kamery, ale także informuje nas (poprzez aplikację na smartfona) o wszelkich nieprawidłowościach, takie jak wykrywane przez czujnik ruchu. Dzięki temu możemy szybko reagować na to, co dzieje się w naszym domu – nawet wtedy, gdy nas tam nie ma.
Warto również wspomnieć, że większość inteligentnych domów pozwala zaprogramować wszystkie zawarte w nich funkcje. Zawsze więc możesz zadzwonić do któregoś z nich o określonej porze (np. rano otworzyć okna lub obniżyć temperaturę w środku dnia, kiedy będzie najwięcej słońca).
Wnioski
Inteligentny dom nie jest już melodią przyszłości ani bezpośrednią sceną z filmów science fiction. To już nawet nie jest coś tylko dla najbogatszych. Wszystko za sprawą jego modułowości, która nie tylko oszczędza funkcje, których tak naprawdę nie potrzebujemy w naszym codziennym życiu, ale także pozwala na rozbudowę systemu w czasie, wyposażając go w nowe moduły i usprawniając działanie istniejących. Patrząc na rozwój tej technologii, nie sposób nie pomyśleć, że wyznaczy ona przyszłość i określi, jak w przyszłości będą budowane prawdziwe domy.